Gorsety
Gorsety znane są od wieków, towarzyszyły kobietom przez wiele lat. Pomagały im osiągnąć ideał piękna, który niegdyś w dużej mierze determinowany był obwodem talii.
Wąska talia to nie tylko wymysł kobiet i trendy w modzie. Badania psychologiczne potwierdzają, że mężczyźni zdecydowanie wolą kobiety szczupłe w talii. Cała sylwetka może być pulchna lub koścista- to nie ma większego znaczenia znaczenia. Ważne jest natomiast zachowanie odpowiedniej proporcji 0,70. Figura tzw klepsydry z wyraźnym wcięciem w pasie jest wskaźnikiem dobrego stanu zdrowia i dużej wartości reprodukcyjnej. Wg badań biologicznych wcięcie w pasie rośnie wraz ze wzrostem estrogenów, hormonów które decydują o płodności. Zatem mężczyźni wybierający kobiety o większym wcięciu w talii, instynktownie kierują się chęcią doczekania się własnego potomka.
Kobiety obserwując tendencje w wyborach dokonywanych przez mężczyzn, za wszelką cenę chciały podnieść swą atrakcyjność. Jeszcze kilka wieków temu gorset kojarzył się kobietom z koniecznym cierpieniem. Istotnie już XVI wieczne gorsety były prawdziwą torturą. Uzyskanie pożądanej talii osy wiązało się z uciskiem narządów wewnętrznych, żeber, nie mówiąc już o obtartym naskórku. W czasach panowania Katarzyny Medycejskiej obowiązkiem dam było osiągnięcie talii o obwodzie nie przekraczającym około 33cm. Można więc sobie wyobrazić, jak niekomfortowe było noszenie gorsetu.
Gorsety utrudniały oddychanie, powodowały nieprawidłowe krążenie krwi, co skutkowało częstymi omdleniami. Nie raz oglądając historyczny film jesteśmy świadkami częstych zasłabnięć bohaterek i konieczności sięgania po sole trzeźwiące. Gorsety na podbudowie twardych fiszbinów wpijały się w skórę, jednak efekt wysoko uniesionych piersi i wąskiej talii był oszałamiający.
W XIX wieku nastąpił wielki przełom ery gorseciarskiej. W gorsecie zamontowano specjalne dziurki i przeplatano między nimi sznurek. Dzięki temu gorset mógł być wiązany jeszcze ciaśniej niż do tej pory. W XX wieku społeczeństwo odeszło od gorsetów na rzecz bardziej komfortowych ubrań dla pań. Piękne stało się naturalne ciało kobiety i niczym nie zdeformowane kształty. Moda na gorsety powróciła w latach 80. lecz w zdecydowanie odmienionej wersji.
Gorsety obecnie mają za zadanie podkreślać kształty kobiet, jednocześnie zapewniając komfort noszenia. Fiszbiny są o wiele delikatniejsze niż przed wiekami, materiały miękkie i przyjazne skórze a fasony i kroje idealnie dopasowane do sylwetki. Gorset może pełnić rolę bielizny, a nawet bluzki. Producenci oferują szeroki asortyment gorsetów, niektóre z nich wyglądem nie przypominają nawet bielizny.
Agnieszka Suchecka
Komentarze są zamknięte, ale 1 | Trackbacks i Pingbacks są otwarte.