Bielizna damska
Bielizna damska to bez wątpienia wyjątkowy atrybut każdej kobiety. Okryta mgiełką tajemnicy i dostępna tylko dla wybranych oczu. Dziś bielizna damska jest podstawowym elementem garderoby każdej z nas. Jednakże czy zawsze tak było?
Pierwsza bielizna damska to z pewnością listki figowe Adama i Ewy lub jeśli patrzeć z ewolucjonistycznego punktu widzenia- przepaski ze skór noszone przez ludzi pierwotnych. Spoglądając na czasy, o których wiadomo nam nieco więcej, można stwierdzić, że prekursorkami bielizny damskiej były zamożne Egipcjanki, noszące długie tuniki. Natomiast wraz z dopuszczeniem kobiet do udziału w igrzyskach olimpijskich, bielizna damska zaczęła dotyczyć także ,,górnej części”. Greczynki i Rzymianki obwijały biust pasami tkaniny. Eksponowanie biustu nie było wtedy ,,na topie”, a kobiety jak najbardziej chciały upodobnić się do mężczyzn.
W średniowieczu bielizna damska została wzbogacona o kalesony. Wykonane były z jedwabiu, aksamitu lub płótna i stanowiły pierwszą formę majtek Jednakże były uważane za coś nieprzyzwoitego i w związku z tym, nosiły je tylko kurtyzany.
Pod koniec średniowiecza pojawił się gorset, który zagościł w damskich szafach na kilka stuleci. Z czasem stał się coraz bardziej okrutną torturą, gdyż celem było maksymalne zmniejszenie obwodu talii kobiety, na tyle, aby móc objąć ją w dłoniach.
Bielizna damska przeszła istną rewolucję w momencie nadejścia mody na krynoliny. Była to suknia upięta na drucianej konstrukcji i niezwykle niewygodna w użytkowaniu. Kiedy dama chciała usiąść lub pochylić się, suknia unosiła się do góry ukazując wszystkim nagą pupę. Rozwiązaniem było wynalezienie pantalonów, które z biegiem lat zaczęły przybierać coraz to bardziej okrojoną wersję. Pierwsze staniki pojawiły się natomiast dopiero w XIX wieku w Nowym Yorku i w Anglii.
Początkowo bielizna damska była ciężka i niewygodna. Sytuacja zmieniła się wraz z I wojną światową, kiedy to kobiety musiały zwiększyć swoją aktywność. Wraz z emancypacją kobiet, bielizna damska stawała się nie tylko coraz bardziej komfortowa i lepiej spełniająca swoje zadanie, ale także bardziej estetyczna i zdobiona.
Agnieszka Suchecka
Komentarze są zamknięte, ale 1 | Trackbacks i Pingbacks są otwarte.