Rajstopy
Rajstopy to bez wątpienia najpopularniejszy i najbardziej lubiany element bielizny damskiej. Różnią się od pończoch, tym, że oprócz stopy i nogi, okrywają także dolną część tułowia. Obecnie rajstopy można znaleźć w garderobie niemalże każdej damy, jednakże kilkadziesiąt lat temu były tylko symbolem luksusu.
W XI wieku rajstopy były bardzo popularne w garderobie… męskiej. Dopiero w XIX wieku wraz z rozpowszechnieniem się spodni, rajstopy stały się domeną kobiet. Jeszcze na początku XX wieku do produkcji rajstop wykorzystywano jedwab. Materiał ten był bardzo kosztowny i nie każdy mógł sobie pozwolić na taki rarytas. Dopiero w latach 40. XX wieku rajstopy zyskały na popularności za sprawą wynalezienia nylonu. Nylon pozwolił nie tylko na zmniejszenie kosztów produkcji rajstop, ale także na lepsze ich użytkowanie. Popularności rajstop sprzyjała również późniejsza moda, przede wszystkim tendencja do skracania długości damskich spódnic i trend na eksponowanie nóg. Dzięki temu, stopniowo rajstopy stały się przedmiotem codziennego użytku.
Rajstopy świetnie podkreślają nogi i przyciągają męskie spojrzenia. Współcześnie stanowią nawet symbol seksu i kobiecości. Jednak często potrafią być istnym utrapieniem. Chyba nie ma wśród nas kobiety, której choć raz w życiu nie ,,poszło oczko” i to w najmniej odpowiednim momencie. Jeśli rajstopy rozerwały się w miejscach zakrytych ubraniem bądź obuwiem, można poratować się słynnym sposobem wykorzystywanym nawet przez nasze babcie. W sytuacji awaryjnej polecamy skleić dziurkę lakierem do paznokci, który scali popękane włókna.
Rajstopy mają to do siebie, że nylon jest materiałem bardzo odpornym na rozciąganie, jednak nie wytrzymuje punktowego nacisku. Od pewnego czasu do produkcji rajstop oprócz nylonu jest używana także lycra. Jednak składnik ten choć nadaje piękny połysk, jeszcze bardziej wpływa na nietrwałość rajstop. Wybawieniem zdaje się być mikrofibra, czyli włókno poliestrowe, które nie tylko wzmacnia strukturę rajstop, ale także ma właściwości przepuszczające powietrze.
Dziś możemy wybierać spośród wielu wzorów i kolorów rajstop. Bez trudu można znaleźć coś odpowiedniego na każdą okazję. Zwykle rajstopy są wytwarzane w kolorze białym, by później farbować je i nadawać przeróżne aplikacje. Początkowo rajstopy ograniczały się do jednego rozmiaru, dziś każda z pań, niezależnie od swojej figury może zakupić odpowiednie do swojej sylwetki.
Rajstopy powinny być dobierane w sposób nie mniej przemyślany niż reszta stroju. W zależności od wzoru czy koloru mogą pogrubić lub wysmuklić sylwetkę. Kobietom o niskim wzroście lub przysadzistej budowie ciała polecamy wszelkie pionowe wzoru i aplikacje rajstop. Wydłużą optycznie sylwetkę i sprawią, że nogi będą wyglądały na smuklejsze. Pamiętajmy także że duże wzory (szerokie kratki, panterka, poziome pasy) należy wybierać z wielką dozą ostrożności, gdyż raczej zarezerwowane są dla bardzo szczupłych pań.
Dla kobiet nieco bardziej pulchnych produkowane są rajstopy wyszczuplające. Stanowią świetne dopełnienie bielizny modelującej, dzięki której możemy pozbyć się nawet kilku zbędnych centymetrów w obwodzie talii czy nóg. Rajstopy wyszczuplające są o wiele bardziej obcisłe niż klasyczne, trudniej się je nakłada, ale efekt jest oszałamiający. Rajstopy te nie tylko modelują kształt nóg, ale także podnoszą pośladki i tuszują fałdki tłuszczu na brzuchu.
Rajstopy dzielą się na bezmajtkowe i majtkowe. Rajstopy tzw. majtkowe mają wszytą dodatkowa warstwę materiału w okolicach krocza i palców, co zapobiega ich rozerwaniu. Rajstopy bezmajtkowe nadają się do bardziej ekstrawaganckich kreacji, kiedy szew nie powinien być widoczny. Grubość i długość rajstop określa się wartością ,,den” i ,,dtex”. Do eleganckiej kreacji oczywiście wybieramy rajstopy delikatne, z cienkiego materiału. Natomiast grube i kryjące rajstopy świetnie sprawdzają się na jesieni i zimą. Dzięki nim nie musimy rezygnować z noszenia spódniczek, nawet przy złej pogodzie.
Komentarze są zamknięte, ale 1 | Trackbacks i Pingbacks są otwarte.